Uzman Gözüyle Bitcoin vs Ethereum

23 Ocak 2018 Salı, 14:21

Autonomous Research’ün finansal teknoloji müdürü Lex Sokolin, Business Insider genel yayın yönetmeni Sara Silverstein ile Bitcoin ve Ethereum arasındaki farklar hakkında konuştu.

Sara Silverstein: Bitcoin ile Ethereum arasındaki farklar nelerdir?

Lex Sokolin: Evet, Bitcoin bir – şimdi muhtemelen gelecek hakkında yorum yapan Bitcoin tutkunlarını muhtemelen sinirlendireceğim – ancak Bitcoin, daha çok kripto dünyasının bir giriş şeridi gibi. Bir ödeme biçimi ve dijital bir altın. Yani onu daha çok kripto saklama değeri olarak görebilirsiniz. Ve o bu konuda muhteşem – ödeme konusunda. Ancak Ethereum ise, biliyorsunuz, dünyanın programlama platformu. O, üzerine ekleyebileceğiniz akıllı kontratlara sahip bir blok zinciri platformu. Yani hisse senetlerinden sabit gelirlere, drone’unuzun nasıl bir elektrik istasyonunda şarj olacağından nasıl pizza alacağınıza kadar. Tüm bunlar Ethereum üzerinden inşa edilebilir. Yani çok farklı tipte bir platform.

Silverstein: Peki ya hangisi daha değerli, Bitcoin mi Ethereum mu?

Sokolin: Bu zor bir soru. Daha çok şunun hangisinin daha değerli olduğunu sormak gibi – para mı teknoloji mi. Yani Bitcoin temelde dijital bir para. Ödemelerin gelecekte nasıl yapılacağı konusunda bir başlangıç. Ancak Ethereum ise içine herhangi bir şey koyulabilen bir altyapı. Yani merkezi olmayan Facebook, nesnelerin interneti veya tüm cihazlardaki sensörlerden ICO’lar gibi daha toplumsal şeyler gibi, biliyorsunuz. Bu platforma istediğiniz her şeyi koyabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam