Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi

Suya girdiler.. Bir anda ısırdı…

11 Eylül 2017 Pazartesi, 22:54

Muğla’nın Gökova Körfezi’ndeki Orak Adası’nda, 3 gün önce denize giren bir Japon öğrenci ile kendisine yardım için suya atlayan Japon öğretim üyesini bir Caretta Caretta ısırdı. Saldırıya uğrayan öğretim üyesi Yasuko Takayama, kendilerini uyaran olmadığını söyledi. Daha önceki vakalarda uzmanlar, nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta carettaların ısırma haberleriyle gündeme gelmesinin ardından hatalı olan tarafın insanlar olduğunu söylemişti: “Çünkü gerek tekne gezilerinde gerekse de dalışlarda, ziyaretçiler deniz kaplumbağalarını yakından görebilsinler diye olmayacak besinlerin sunulduğunu biliyoruz. Bu durum insanlarla Caretta caretta’lar arasındaki bağın şekline zarar verdi.”

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü, geçen yıl Japon Shizuoka Kültür ve Sanat Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü ile “Ege Denizi’nde Mavi Yolculuk ve Yat Charter Sektörü İçin Tasarımlar” konusunda ortak çalışma başlattı. Bu kapsamda düzenlenen 4. Uluslararası Tasarım Çalıştayı’na Japonya’dan 8 öğrenci ve 3 öğretim üyesi; İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden 13 öğrenci ve 4 öğretim üyesi katıldı. Çalıştaya katılan Japan ve Türk öğretim üyeleri öğrencileriyle birlikte incelemelerde bulunmak için 5 günlüğüne Muğla’nın Bodrum ilçesine geçti.

Tekne ile denize açılan Türk ve Japon öğretmen ve öğrenciler Kara Ada, Orak Adası ve Akvaryum, Tavşanburnu koylarında incelemelerde bulundu. Bodrum’a 12 mil mesafedeki Orak Adası’nda geçen 8 Eylül’deki inceleme sırasında denize atlayan 19 yaşındaki Japon kız öğrenci Watanabe Ai’nin bir süre sonra bir caretta caretta tarafından ısırıldı.

Yardım için 29 yaşındaki kadın öğretim üyesi Yasuko Takayama ve yatın personeli de suya atladı. Caretta carettalardan biri bu defa öğretim üyesi Yasuko Takayama’yı bacağı ve karnının yan tarafından ısırdı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam