Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar

Nobel Ödüllü Ekonomist: Bitcoin 100 Yıl Sonra Olsa Bile Dibe Batacak

23 Ocak 2018 Salı, 14:06

İktisat dalında 2013 yılında Nobel ödülü kazanan Robert Shiller, Bitcoin’in çökeceğinden oldukça emin. Fakat bu çöküşün ne zaman olacağı konusunda emin değil.

Shiller, CNBC kanalına yaptığı açıklamada Bitcoin’in 100 yıl sonra olsa bile tamamen çökeceğini ve unutulacağını söyledi.

“Bu bana 1640’lı yılların Lale Çılgınlığı dönemindeki Hollanda’sını hatırlatıyor. Bu çılgınlık sona ermiş miydi? Hala lale satın alıyoruz ve bazen fiyatı yüksek seviyelere ulaşabiliyor. Bitcoin tamamen çökebilir ve unutulabilir. Bu çok olası ve güzel bir sonuç olur fakat Bitcoin’in çöküşü gecikebilir. 100 yıl boyunca Bitcoin piyasada kalabilir.”

Shiller

Klişeleşmiş “lale balonu”yla karşılaştırma yaparak Shiller, Bitcoin’in sadece bir grup insan için bir değere sahip olduğunu, bu grup dışında kalanlar için hiçbir değeri olmadığını, bu yönüyle de altından farklı olduğunu söyledi.

“Bitcoin’in bir değeri olduğu konusunda uzlaşmış bir grup insan olmasa, Bitcoin’in hiçbir değeri olmazdı. Altın gibi şeyler ise, insanlar tarafından yatırım aracı olarak görülmese bile belli bir değere sahip eşyalardır.” dedi ve ekledi: “Bitcoin’in ne olduğunu anlayamıyorum.”

Bu Shiller’in Bitcoin hakkındaki ilk olumsuz tahmini değil. 2014 yılında Shiller Bitcoin’in balonun muazzam bir örneği olduğunu söylemiş ve bu yönelimi “ortaçağa dönüş” olarak nitelendirmişti. Geçen ay yaptığı açıklamada Shiller, “Bitcoin’in mitolojisi eğer doğru olsaydı harika bir hikaye olurdu.” demiş ve Bitcoin’in bir anda sıfıra ulaşmayacağını, değerinin kesinlikle bir hayli düşeceğini söylemişti.

Shiller, Bitcoin hakkında olumsuz tahminleri ve görüşleri bulunan tek Nobel ödüllü kişi değil. 2001 yılında Nobel ödülü kazanan Joseph Stiglitz de kripto paraların yasaklanması gerektiğini, çünkü kripto paraların topluma hiçbir kullanışlı fonksiyon sunmadığını belirtmişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam