Son Dakika
19 Ağustos 2019 Pazartesi

Meniere Hastalığı Nedir? (Baş Dönmesi Nasıl Geçer?)

21 Mart 2018 Çarşamba, 00:47

Meniere hastalığı; sendrom veren fakat nedeni net olarak meydana konulamamış iç kulak sıvılarının basınç artışıdır. En ehemmiyetli bulgusu belirli periyodlar durumunda gelen baş dönmesi ataklarıdır.

İç kulak sıvılarındaki bu basınç artışının nedeni çoğunlukla belli değildir. Ancak sıvı imalatının atılımdan çok olması ya da iç kulak sıvılarının boşaldığı kanallarda tıkanıklık olması ile basıncın artması gelişebilir.

Meniere hastalığının sıklığına ait düşünce birliği yoktur. Her yaşta görülebilmesine karşın 40-60 yaş aralığında daha fazla görülür.

Türkiye için ortalama yaş 48’tir. Çift doğrultulu olgulara rastlanma sıklığı %20 seviyesinde olsa da takiplerde bu oranın yükseldiği görülmüştür. Tedaviyi planlarken tek doğrultulu mı iki doğrultulu mı bulunduğu ehemmiyetlidir.

Meniere hastalığının başlıca belirtileri

Baş dönmesi
Kulak uğultusu
Başta dalgalı işitme kaybı
Kulakta dolgunluk hissidir.

Baş dönmesine bulantı, kusma, çarpıntı, ishal terleme, ölüm korkusu ilave edebilir. Bu bulguların bir bölümü panik atak nöbetleriyle karışmasına yol açabilir.

Baş dönmesi birdenbire başlar, 20 dakika ile 24 saat arasında sürebilir. Ancak çoğunlukla 2 saatin altında sonlanır. Hiçbir vakit 24 saati geçmez. Baş dönmesi başlamadan evvel bazı durumlarda kulakta dolgunluk hissi oluşabilir.

Gerginlik, gerilim ve aşırı tuz alımı baş dönmesi ataklarını başlatabilir. Baş dönmesi atakları arasında hasta tamamıyla normal veyahut hafif balanssız olabilir. Hastaların %2’sinde şuur kaybı olmadan balans kaybı ve yere yığılma atakları olabilir. İşitme kaybı baş dönmesi bulunduğu dönemde gerçekleşir ve kalın seslerdedir (alçak frekanslardadır).

Hastalığın ilk dönemlerinde baş dönmesi atakları ardından azalan işitme düzelir ama gelişen senelerde atak ardından da işitme kaybı kalıcı duruma gelir. Dalgalanmalara ilk 5 sene içerisinde daha fazla rastlanır.

İbrahim Saraçoğlu Baş Dönmesini Bitiren Muhteşem Kür

İbrahim Saraçoğlu, 2 hafta müddetle bu kürün kullanıldığı takdirde dahi büyük iyileşme olacağının altını çizdi.

Malzemeler:

Bir bardak su
Bir tutam (5gr) çoban çantası
Bir tutam testere dişli aslan pençesi otu

Hazırlanışı:

1 bardak suda, 1 tutam (5 gr kadar) çoban çantası ve bir tutam testere dişli aslan pençesi otu 5-6 dakika kaynatılıcak. Kaynatılan bu kür süzüldükten sonra ılımaya bırakılacak.

Baş dönmesine epey tesirli olan bu kürden, ilk hafta sabah akşam 1 bardak, ikinci hafta günde 1 kere tüketerek hastalığın sebep olduğu baş dönmesi, mide bulantısı, denge kaybı gibi şikayetlerden kurtulduğunuzu fark edeceksiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam