KENTSEL DÖNÜŞÜM VAR ASBESTLE İLGİLİ ÇALIŞMA YOK!!!

23 Eylül 2017 Cumartesi, 16:11

Kentsel dönüşüm İstanbulluları depremin getirdiği risklerden korumak için şart, ama bir tehlikeden kaçarken acaba başka büyük bir tehditle karşı karşıya mı kalıyoruz?

Asbest yıkım yapılan yerin oluşturduğu çevresel tahribat olarak biliniyor. Asbest, lifli yapıda inorganik ve son derece kanserojen bir madde. Solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. Uzmanlar cilde nüfuz etmesinin de mümkün olduğunu düşünmektedirler. Asbestin neden olduğu hastalıkların bazıları; akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu gibi selim hastalıklardır. Ayrıca ciltte yaralara neden olabilir. Birçok organda kanser sorununa yol açabilmektedir.

Asbest Söküm Uzmanları Kenan Yıldız ve Oğuzhan Sönmez Kaya bu felaket denebilecek düzeyde ki konuya dikkat çekerek , 25 Ocak 2013 tarihli ve 28539 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik kapsamında söz konusu asbest araştırmalarına yönelik bir klavuz, yöntem bölümü yer almamaktadır. Bir binada asbest konusunda araştırma yapabilemek veya bu yapılan araştırmayı sağlıklı denetleyebilmek için bir klavuza, yönteme, yönetmeliği piyasanın acil şekilde ihtiyacı bulunduğunu belirttiler.

Çevre Kanununda Asbest ile ilgili bir kılavuza acilen ihtiyaç duyulduğunu ifade eden uzmanlar, “Avrupa’da 50 yıldır Asbest yönetmeliği var ancak ülkemizde henüz bir kılavuz çalışmaması bulunmamaktadır. Ve halk sağlığı büyük ölçüde tehlikeye atılmaktadır dediler.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam