Son Dakika
20 Ağustos 2019 Salı

İhtiyar adam öğleden sonra küçük balıkçı köyünün iskelesinde oturmuş,balıkçı sandallarının kıyıya dönmesini bekliyordu.

19 Mart 2018 Pazartesi, 01:04

Dua Etmelisin: İhtiyar adam öğleden sonra küçük balıkçı köyünün iskelesinde oturmuş,balıkçı sandallarının kıyıya dönmesini bekliyordu.

Ona göre en taze balık böyle alınırdı. Biraz erken gelmişti o gün hafif esen rüzgarla denizin kokusunu içine çekiyor manzaranın tadını çıkarıyordu.

Kıyıda 10 yaşlarındaki çocuk dikkatini çekti öylece denize bakıyor, arada ayağa kalkıp ellerini gözlerinin üzerine siper edip denize doğru bakmaya devam ediyordu.

Yaşlı adam elinde bastonuyla çocuğa yaklaşıp “Merhaba delikanlı, epeydir buradasın, öylece ne yaptığını nereye baktığını merak ettim” deyince, Çocuk başını çevirmeden eliyle işaret ederek kıyıdan gittikçe uzaklaşan topunu gösterir,

“Topum denize kaçtı, acaba rüzgar dönerde bana geri gelir mi diye ona bakıyorum, ama gittikçe uzaklaşıyor. Yaşlı adam dikkatini verince denizin dalgalarıyla bir görünüp bir kaybolan beyaz topu fark eder,

“Keşke genç olsaydın, senin için yüzer alır gelirdim topunu, ama yaşlıyım zor yürüyorum. Sen Allah’a dua et, o zaman belki topun sana geri gelir”. Çocuk ihtiyara dönerek ” sahi geri gelir mi topum?” diye sorunca, Yaşlı adam ” Allah isterse gelir, ümidini kaybetme, ama gelmese de duaların sevabı sana yeter” diye cevap verir.

Çocuk hemen bildiği sureleri okuyup topunun geri gelmesi için rüzgarın dönmesi için dua etmeye başlar. Akşam olmak üzeredir ve top artık gözden kaybolmuştur.

Çocuk üzgündür ve evine gitmek istemediği için artık topu göremese de ihtiyarın yanında oyalanmıştır. Yaşlı adamın beklediği balıkçı sandalıyla kıyıya yanaşmıştı.

İhtiyar balıkçısına “Avın bereketli olmuştur inşallah, bir iki kilo alabilirim.” Sandaldaki balıkçı , bir kova içindeki balıkları gösterip ” Allah bereket versin biraz tuttum, sana kadar kalanda anca bana yeter, bu ara pek tadı yok” deyince Küçük çocuk atılır;

Dua etmeyi denediniz mi?” Ümidinizi sakın kaybetmeyin” .Balıkçı için ise her şey bir tesadüften ibaretti. Yıllar var ki unuttuğu bir şeyi hatırlatmıştı çocuk.Çocuğun yanaklarını okşarken: “Dua ha. O zaman tutar mıyım?” diye sordu.

“Tutamasanız bile, duaların sevabı size yeter, bunu yeni öğrendim” dedi çocuk.
Balıkçı, o yaşında ilk defa böyle bir söz duymuştu..

Başını sallayarak: “Ben de yeni öğrendim,üstelik de küçük bir öğretmenden” diyerek gülümsedi. Bu sözler çocuğunda hoşuna gitmişti, topunu kaybetmenin üzüntüsünü bir nebze unutmuştu.

Balıkçı sandala doğru yönelip ağların yanındaki brandanın altından bir top çıkardı. Beyaz bir top. Balıkçı onu çocuğa doğru uzatıp;

“Buna kıyıya gelmeden önce denizde buldum, öğretmenin hakkı ödenmez, bu senin için” deyince, çocuk kendini rüyada gibi hissetti ama gerçekti ve topu elindeydi.

Hiç beklemediği anda duası kabul olmuştu. Topuna sımsıkı sarılarak sevincini haykırdı; “Bir daha benden izinsiz gitmek yok, ya dua etmeseydim?”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam