Son Dakika
25 Haziran 2019 Salı

Blockchain Teknolojisi, Enerji Sektörüne Girdi

23 Ocak 2018 Salı, 14:14

Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri katlanarak büyüyor. O kadar ki, düzenli şirketler ve çok uluslu şirketler; işletme faaliyetlerini iyileştirmek, verimliliği arttırmak ve gereksiz harcamaları azaltmak için teknolojiyi kullanmak istiyorlar.

Enerji sektörü yavaş yavaş en yeni teknolojiyi kucaklıyor ve petrol devi Shell, blok zinciri sistemlerini faaliyetlerine entegre etmek için hamle yapıyor.

 

Enerji alanına girmek

Londra merkezli blockchain kuruluşu Applied Blockchain’in bu hafta Shell Trading International Ltd’den ve şirketteki azınlık payları için Partners LLP’yi ayarladığı bildirildi. 2015 yılında faaliyete geçen fintech şirketi, dağıtılmış defteri teknolojisine ve akıllı sözleşmelere odaklanan blok zinciri uygulamalarını geliştirmektedir. Bu, enerji sektörüne ilk girişi ve zaten telekomünikasyon, bankacılık, otomotiv, imalat ve havacılık endüstrisinden müşterilere sahip.

Şirket web sitesine göre Applied Blockchain kurucusu ve CEO’su Adi Ben-Ari,

Yeni şirketler ve kurumlar için blockchain çözümleri üreten ilk şirketlerden biri olarak tecrübemiz, bize gerçek dünyadaki teknoloji ile ilişkili değer ve zorluklarla ilgili benzersiz bir perspektif sağlamıştır. Yatırımlar ve ortaklıklar büyümemizi hızlandıracak ve çözümlerimizi gerçekten küresel bir iş ekosistemine yerleştirmemizi sağlayacaktır.

Enerji devleri zaten teknolojiyi kucaklıyor ve Reuters’un bir raporuna göre BP, Shell ve Statoil’in yer aldığı bir konsorsiyum halihazırda bir blok gövdeli enerji emtia ticaret platformunun geliştirilmesi üzerinde çalışıyor.

Shell Global Solutions International CTO Johan Krebbers’a göre;

Blok zinciri uygulamaları, enerji endüstrisinde işleri basitleştirmek, tedarikçilerimiz ile nasıl çalıştığımızı basitleştirmek ve müşterilerimize hizmet etmek için ne yapacağımızı sarsmak için büyük bir potansiyele sahiptir. Applied Blok zincirine yatırım yapmak, temel işimize değer katmak ve yeni iş modelleri geliştirmek için sayısallaştırma kullanma taahhüdümüzün bir parçası.

Girişimci kapitalistler

Canary Wharf merkezli blockchain kuruluşuna yatırım yapacak tek şirket Shell değil. Bunlara fon yöneticisi ve risk sermayedarları Calibrate tarafından katıldılar;

Blok zincirinin stratejik olarak bu alana liderlik etmek için konumlandırdığı, uzun vadeli vaat ve inovasyonuna inanıyoruz. Emtia ticaretinde yenilik yapmak için Shell ve Uygulamalı Blokzinciri ile ortak olmaktan özellikle heyecanlıyız.

Şirketler, değiştirilemez dağıtılmış defter teknolojisinin sunabileceği potansiyele bağlı olarak blockchain ve kripto çözümleri aramaktalar.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam