Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar

04 Ocak 2018 Perşembe, 23:05
Mira Boynuegri
Mira Boynuegri Mevludiye.boynuegri@gmail.com Tüm Yazılar

Biz Kadınların Güzellik Çılgınlığı Nereye Gidiyor?

Evet, doğru bir soru Biz Kadınlar güzellik uğruna yapmadığımız şey kalmıyor en basit örnek verecek olursak ”BEN’

Kadınlar dünyaya geldiği itibaren hep bir güzellik uğruna yaptıklarımız vardır küçükken annemizin aldığı bir şeyi değildi bizim pazardan beğendiğimiz şeyi almalarını ısrar ederiz ve aldırırız çünkü küçük yaştan bizim o elbisenin bize yakışacağını biliriz. Kadınlık içgüdüsü…Sonrasında okul yılları ile başlar birbirinden güzel olacağım yarışı iş hayatı derken bireyler oturmaya başlar.Kadının hayatında güzellik uğuna yapacağı şeyler.

Şöyle bir sıralayalım desem…

Doğal bakımlar, güzellik salonları, saç, tırnak bakımları, klinikler, estetik,(burun, yüz, popo, göğüs, bölgesel inceltme, protez tırnak takma saclar kaynaklar, dolgu ve botoks) ve tekstile harcadığımız parayı güzellik uğruna kendini iyi hissetme adına yapıyoruz. Güzel olmaya çalışırken de yukarda sıraladığım estetik içeriğindeki maddeleri abartınca yapaylaşabiliyoruz örnekleri ise estetik mağdurlarında görebiliriz.

Aslında en güzelini Osmanlı döneminin  sultanları yapıyormuş. Güzellik sırlarını Hamam, sabun, hatmi çiçeği ile doğal mucizelere borçlular güzelliklerini. Yani biz kadınlar her donemde güzelliklerime önem veriyoruz. Boşa dememişler ‘kadın dediğin bakımlı olmalı ‘.

 

Hatta ve hatta adımıza şarkılar yapılır şiirler yazılır filmler diziler çekilir aslında başrolde hep kadınlar ve güzellikleri vardır.

 

İnsan beyninin güzelliğe duyduğu bir algı meselesi faaline geliyor güzel bir kadın görsek çevirip bakarız kafamızı acaba benden daha mı güzel yoksa ben mi ondan daha güzelim hep sorular geçer aklımızdan. Tabı ki kadınlar erkeklere istinaden daha çok kıskanırız birbirimizi ve güzel bulduğumuz kadınlara benzemeye çalışır güzellik merkezlerindeki arkadaşlarımız bilir tabı onlarda müşterinin istediği görüntüyü vermek için mücadele ederler.

Ebru GÜNDEŞ kaşı, Fahriye EVCEN cildi, Angelina JOLİE dudağı, Adriana LİMA Makyajı, Jennifer LOPEZ kalçası, Kim KARDASHİAN beli derken özentili güzellik yarışımız devam eder.

İlk kuaförle tanışmaları o kadar uzun sürer ki bu yıllarca saatlerimizi alır. Ayak tırnaklarından başlarız el tırnakları derken sac sonra makyaj yani kendimizi baştan aşağı baştan yaratırız ücretimi deli paralar ödenir ama o an güzellik uğruna harcanan paragöze gözükmez. Gecen gün yıllardır kuaförüm olan Zeylen Bey Miracım saclarının rengini değiştirsem . Ben tabı hemen karşı çıktım neden ? Kezban gibi dolaşıyorsun dedi tabi ben güzellik konu olunca daha iyi görünmek adına ne yapalım dedim seni sarı yapalım dedi Ogün sanırım bakırdan sarıya dönmem 6 saatti aldı. Hani İstanbul trafiğinde geçirdiğimiz zaman la biz kadınların kuaförde geçirdiğimiz zaman aynı..

 

Türkiye’de araştırma yapsak kaç tane erkek kuaförü vardır kaç tane kadın kuaförü vardır ara fark ile kadın kuaförü hatta hiç araştırmaya gerek yok direk bayan kuaförü diyebiliriz bugün bir mahalle arasında 10 dükkândan biri bayan kuaförü yada güzellik merkezi

Bizim dedim ya doğuştan geliyor çılgınlığımız bunun daha kıyafet olay var bir dahaki yazımda.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam