Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi

Antalya’da 9’uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na Şereflikoçhisar Ticaret Odası’da katıldı

24 Ekim 2018 Çarşamba, 22:11
Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle bu yıl 9’uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) açıldı.
Antalya Expo Center’da açılan 9. YÖREX’e KKTC ve 72 ilden 485 kurum ve firma katıldı. 
Uluslar arası 9. Yöresel ve Geleneksel Ürünler fuarına, İlçemiz Ticaret Odası’na ait bir stant açıldı.
Açılan Standa İlgi yoğun oldu…

Şereflikoçhisar Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“9 yıldır Antalya’da düzenlenen fuara, bu zamana kadar ilçemizden hiç katılım olmamış. Bu yıl ilk defa Şereflikoçhisar Ticaret Odası olarak katılım sağladık ve stant açtık.
Fuarda açtığımız stantımız; kavun, Tuz Gölü’nü tanıtıcı ürünler ve hububat ağırlıklı oldu.

İnşallah bu fuar sayesinde de, Uluslararasında Şereflikoçhisar’ımızın ismini ve yöresel ürünlerimizi duyurmaya çalıştık şeklinde konuştu.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yöresel ürünlerin paketlenmesinden pazarlanmasına, markalaşmasına, ihracatına kadar çok büyük mesafe alınmasında YÖREX’in büyük katkısının olduğunun altını çizdi.

YÖREX’in artık Türkiye içindeki gelişimini tamamladığını belirten Karaloğlu, “Artık YÖREX’i ülke sınırlarının dışına çıkarmamız lazım. Yabancı heyetler ile Türk heyetleri buluşturmamız lazım.” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Türkiye’nin tarım potansiyeli, üretim kültürü, coğrafi yapısı ve kültürel çeşitliliği ile geleneksel ve yerel ürünler bakımından dünyanın en zengin ülkesi olduğuna dikkati çekti.

Türel, 9 yıl önce başlayan fuarın ilk yıl 24 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini, bugün ise 200 bin ziyaretçiyi beklediğini dile getirerek “Yöresel ürünlerin markalaşması ve ticari değer kazanması yolunda önemli bir buluşma noktası haline gelen fuarın, sektörde yer alan firmaların iş birliğine zemin hazırlayacağını umuyorum. Oluşturulan bu pazar ile ekonomik canlanmaya da katkı sunulacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

– “Dijital ekonomiye geçiyoruz”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin de birkaç yıl içinde coğrafi işaret sayısının 800’e yaklaştığını söyledi.

Marka, patent ve coğrafi işaretin çağımızın tapu senetleri olduğunu ifade eden Çetin, “Dijital ekonomiye geçiyoruz ve dijital ekonomide fikri mülkiyet hukuku artık hayati bir önem taşımaktadır. Dijital dönüşüme başlayacaksak, ülkemizde hukuk bilincini, hukuka saygıyı geliştirmekten başlamalıyız.” diye konuştu.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da “Sizin oraların nesi meşhur” sloganıyla kıyıda köşede kalmış, unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünlere sahip çıkmak amacıyla YÖREX fuarını düzenlediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu, Asan ve beraberindekiler stantları gezdi, kendilerine ikram edilen ürünlerin tadına baktı.

Fuar, 28 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam