Son Dakika
20 Ağustos 2019 Salı

16 yaşındaki kıza aşiret tecavüzü

27 Temmuz 2017 Perşembe, 10:54

Pakistan’da bir kız ağabeyinin 12 yaşındaki bir kıza tecavüz etmesinden dolayı aşiret konseyi tarafından aynı cezaya çarptırıldı.

Akıllara durgunluk veren olay, Pakistan’ın ortasındaki Multan kentinde gerçekleşti. Pakistan’da 16 yaşındaki bir genç kıza intikam tecavüzü emre veren yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı. Bir aşiret konseyi, ağabeyi 12 yaşındaki kuzenine tecavüz eden kızın aynı cezaya çarptırılmasına karar verdi. Yerel Dawn gazetesi, genç kıza ailesi ve konsey önünde tecavüz edildiğini bildirdi. Rezalet, kızın annesinin polise şikayete gitmesiyle ortaya çıktı. Polis, bu skandal emri veren yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı. Doktor kontrolünde her iki kıza da tecavüz edildiği belirlendi.

OLAY, MUHTARAN MAİ’Yİ HATIRLATTI

Pakistan’da genelde yaşlı aşiret üyelerinden oluşan ancak faaliyetleri yasadışı olan bu konseylerin çeşitli sorunları çözdükleri biliniyor. Söz konusu konseylerden bazıları geçmişte, namus cinayeti ve intikam tecavüzünü de içeren çok sayıda tartışmalı karar almıştı. Pakistan’da 2002 yılında da bir aşiret konseyi, 28 yaşındaki Muhtaran Mai adlı kadına topluca tecavüz edilmesi emri vermişti. Mai’nin 12 yaşındaki erkek kardeşi, yaşlı bir kadın ile ilişkiye girmekle suçlanıyordu. Mai kendisine tecavüz edenler aleyhine dava açmış, Pakistan Yüksek Mahkemesi mahkum edilen altı kişiden beşine verilen cezaları iptal etmişti. Zamanla önemli bir insan hakları aktivisti olan Mai, Pakistan’dan ayrılması için yapılan çağrılara karşın ülkesini terk etmeyerek köyünde okul yaptırmış, yaşam öyküsü ise 2014’te New York’ta sergilenen ‘Parmak İzi’ adlı operaya konu olmuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam